Історія Центру

/Files/images/19.jpgСтарше покоління науковців, вчителів і вихователів навчальних закладів Тернопільщини не без гордості згадує осінь 1948 року. Вона була не лише тепла і багата на врожай сільськогоспо­дарських культур та виробництво промислової продукції, а й на корисні починання у справі нав­чання і виховання підростаючого покоління.

Населення нашого краю, як і всієї України, з небувалим трудовим піднесенням працювало над вирішенням головних завдань того часу: якомога скоріше відновити і поставити на нові рей­ки народне господарство, яке так жорстоко було зруйноване і пограбоване в роки фашистсь­кої окупації, а також в повному обсязі налагодити в усіх закладах освіти навчальний процес.

У той непростий і бурхливий період з ініціативи досвідчених педагогів почали появлятися нові форми виховної роботи серед молоді. Однією з найпрестижніших і найбільш корисних масових справ став юннатівський натуралістичний рух – рух за міцні знання і всебічний розвиток молодої особистості.

Перші гуртки любителів природи появилися в Заліщицькому районі. Ініціатором, організа­тором і директором першої в області станції юних натуралістів був директор загально­освітньої середньої школи райцентру Григорій Іванович Костинник - великий знавець природи Південного Поділля, педагог за покликом серця.

Спочатку станція містилася в двох невеликих кімнатах, де працювало два, а пізніше чотири педагоги, які проводили навчально-дослідну роботу на базі дитячого будинку. У створених кра­єзнавчому, ботаніко-рослинному гуртках та в гуртку юних бджолярів за перших кілька років бу­ла так налагоджена робота, що про юних заліщицьких природолюбів слава покотилася далеко за межі Надзбручанського краю.

Отже, завдяки заліщицьким педагогам, 1948 рік по праву слід вважати початком юннатів­ського руху на Тернопільщині.

Почин заліщан невдовзі знайшов активну підтримку послідовників в ряді інших районів обла­сті, а особливо з того часу, коли в 1954 році було засновано обласну станцію юних натуралістів у Тернополі. Директором був призначений Платон Григорович Висоцький. Вже з перших днів своєї діяльності, крім гуртової роботи з дітьми, працівники станції почали проводи­ти семінари з вчителями шкіл з питань організації як гурткової, так і дослідницької та природо­охоронної роботи.

В 1965 році обласна станція юннатів була нагороджена тоді найвищою урядовою нагоро­дою - Грамотою Президії Верховної Ради України за досягнуті успіхи в навчально-виховній і дослідницькій роботі з біології та сільського господарства.

Значні зміни в юннатівському руху на Тернопіллі відбулися при встановленні незалежності України. У 1993 році обласну станцію юних натуралістів перейменовано в обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Важливої віхою в розвитку позашкільної освіти відіграло прийняття Верховною Радою України Закону України «Про позашкільну освіту».

Важливе місце в роботі облекоцентру займає екологічна освіта з огляду на те, що ООН оголосила 2005-2014 роки Десятиліттям освіти для сталого розвитку. Беручи участь у міжнародних, всеукраїнських, та регіональних природоохоронних проектах юні екологи краю вивчають об’єкти і явища живої природи, формування навичок у визначенні видів рослин і тварин, закріплення на практиці шляхів впливу людини на довкілля, створення екологічних стежок, які ознайомлюють школярів з найтиповішими та реліктовими для конкретної місцевості природними ландшафтами, пам’ятками природи, а також характерами прояву антропогенного впливу на природне середовище.

Агробіологічне дослідництво важлива ланка залучення учнівської молоді до суспільно корисної продуктивної праці, проведення доступних для школярів сільськогосподарських дослідів.

На 456 навчально-дослідних земельних ділянках школярі здобувають початкові знання з сільськогосподарського агробіологічного дослідництва.

Окрасою облекоцентру став Зимовий сад, площею 108 м.кв. в якому зібрано 110 видів рослин з різних континентів.

Гордість екоцентру - акваріумний клуб, в басейнах та акваріумах якого зібрано 70 видів водних рослин, 50 видів акваріумних риб, 4 види молюсків.

У 2013 році центр відзначає 65-у річницю свого функціонування з дня заснування.

Кiлькiсть переглядiв: 1107

Коментарi